Fall Athletes Honored for Athletic Achievements

December 6th, 2018 | News

Many of our fall student-athletes were recognized for their athletic achievements at the State, District and North Coast League levels.

Football:

All State Honors:

1st Team Offense:

  • Senior James McAdams

1st Team Defense:

  • Senior Colt Jennings
  • Senior Crishawn Long

3rd Team Offense:

  • Senior Jordan Walker

3rd Team Defense:

  • Junior John Harris

All Northeast Lakes District Honors:

1st Team Offense:

  • Senior Jordan Walker
  • Senior James McAdams

1st Team Defense:

  • Senior Crishawn Long
  • Senior Colt Jennings
  • Junior John Harris

Honorable Mention: 

  • Freshman Jaxon French
  • Senior Zak Zgrabik

North Coast League Honors: 

1st Team:

  • Senior James McAdams
  • Senior Colt Jennings
  • Senior Zach Zgrabik
  • Senior Crishawn Long

2nd Team:

  • Senior Jordan Walker
  • Junior John Harris
  • Junior Alex Balla
  • Junior Mbaimba Tunkura

Honorable Mention: 

  • Freshman Jaxon French
  • Sophomore Daniel Peterson
  • Senior David Kennedy
  • Sophomore Daniel Obloj
  • Junior Ethan Turner
  • Junior Justin Siggers

Boys Soccer

All Greater Cleveland Honors

1st Team:

  • Senior Jack Hostelley

2nd Team:

  • Senior Sam Verderber

Honorable Mention:

  • Junior Lucas Mason
  • Senior Hayden Speeth
  • Senior Colin Gallagher

North Coast League Honors:

1st Team:

  • Senior Jack Hostelley

2nd Team:

  • Senior Sam Verderber

Honorable Mention:

  • Junior Lucas Mason
  • Senior Will Dzurnak
  • Senior Colin Gallagher
  • Senior Ethan Diederich

Girls Soccer:

All Greater Cleveland Honors:

1st Team:

  • Junior Alex Stocker

2nd Team:

  • Senior Maya Rusnak

Honorable Mention:

  • Senior Ava Barone
  • Senior Kacey Pagano
  • Senior Lauren Gill

North Coast League Honors:

1st Team:

  • Junior Alex Stocker

2nd Team:

  • Senior Maya Rusnak

Honorable Mention:

  • Senior Ava Barone
  • Senior Kacey Pagano
  • Senior Lauren Gill
  • Senior Paityn Tabor
  • Senior Erica Thein

Volleyball:

All Ohio Honors:

1st Team:

  • Senior Abby Leigh

3rd Team:

  • Junior Ella Mihacevich
  • Junior Samantha Ott

Division I State Coach Achievement Award:

  • James BeHarry

All-District Honors:

1st Team:

  • Senior Abby Leigh
  • Junior Samantha Ott

2nd Team:

  • Senior Kamryn Stilwell
  • Junior Ella Mihacevich
  • Sophomore Maria Futey

Honorable Mention:

  • Senior Cami Budzik

North Coast League Honors:

Offensive MVP:

  • Senior Abby Leigh

Coach of the Year:

  • James BeHarry

1st Team:

  • Senior Kamryn Stilwell
  • Junior Samantha Ott

2nd Team:

  • Junior Ella Mihacevich
  • Sophomore Maria Futey

Honorable Mention:

  • Senior Cami Budzik
  • Senior Amy Kornowski
  • Sophomore Jordan Chessar
  • Sophomore Brooke Barther
  • Sophomore Brooke Cirigliano

Cross Country:

Girls:

Senior Sydney Jenko:

  • Regional Qualifier
  • District Placer (7th)
  • NCL 1st Team Honors (5th Place)
  • School Record Holder for 5k (19:00.07)

Freshman Brenna Heinzerling:

  • Regional Qualifier
  • NCL 1st Team Honors (10th Place)

Senior Katie Byram:

  • Regional Qualifier
  • NCL 2nd Team Honors (15th Place)

Boys:

Senior Matthew Bildstein:

  • Regional Qulaifer
  • NCL 1st Team Honors (7th Place)

Girls Tennis:

North Coast League Honors:

2nd Team:

  • Senior Madison Manjura
  • Senior Nimisha Joshi
  • Junior Nicole Barsa
  • Junior Devan Peterson

Honorable Mention:

  • Senior Snehi Shah
  • Freshman Magdalaina Abood
  • Sophomore Emma Bobofchak

Girls Golf:

Senior Emily Wirtz:

  • NCL Honorable Mention